אילוף החשיבה של הגור

שתפו

טיפים לעיצוב חשיבת גורים

 

השבועות הראשונים שתבלו עם הגור יקבעו את דפוס החשיבה של הגור בעתיד. בין אם הגור יהיה אזרח למופת , בעל נימוסים טובים או כלב חסר תקנה תלוי אך ורק בכם בשלב זה.

החוויות שהגור חווה במהלך 4 החודשים הראשונים לחייו קובעים את דפוס החשיבה שלו ודפוס הפעולה של המוח התת-מודע שלו.

כל מה שהגור עושה בשלב זה , משחק , מגיב אליכם , מביט בכם וחוקר את העולם מגרה ומייצר את הקישורים במוחו הצעיר. קשרים אלו (קשרים סינופטיים) מתחזקים ככל שהגירוי גובר והופכים עם הזמן לחלק בלתי נפרד ממבנה המוח.

עליכם לבלות כמה שיותר זמן עם הגור. זה אולי אומר לקחת חופשה מהעבודה. אם זה לא אפשרי עליכם לתת לו כמה שיותר זמן כשאתם מגיעים הביתה.

עליכם לתת לגור מגוון רחב של פעילויות ותמריצים , כמו לקחת אותו לתחנת רכבת , בית ספר , קניונים ושעורי גורים. הגור שלכם צריך להכיר ולספוג כמה שיותר מהעולם הסובב אותו. אם אותם קישורים במוח לא מקבלים אותות הם יפסיקו להתקיים ויהיה קשה מאוד לחבר אותם מאוחר יותר בעתיד.

אחרי שתבחרו שם לגור תוכלו לצפות שהוא יסתכל אליכם בכל פעם שתקראו בשמו. שבחו אותו בליטוף , או הגיבו בשמחה בשפת הגוף ובטון הדיבור כדי שיבין שזה מעשה נכון להגיב לשם שלו ולפחות להסתכל אליכם , למרות שרוב הגורים יבואו אליכם באופן טבעי כשישמעו את שמם. זהו התחלה של אילוף בסיסי וגם הכי קל לביצוע.

זהו צעד חשוב מאוד לאילוף עתידי. כלב שאינו מסתכל על בעליו כאשר הוא קורא לו לא יישמע לפקודות בעתיד. קריאה חוזרת בשם הגור תיצור בלבול. עליכם להתרכז במה שאתם עושים , ולהסתכל על הגור. ברגע שהוא יעיף מבט קטן שבחו אותו בהתלהבות.

השתמשו בדמיון כאשר אתם משחקים עם הגור. פעילויות פיזיות מאתגרות יגרו את תאי המוח ואף יגרמו להם להתרבות. הניחו סולם על הרצפה ותנו לגור לעבור בין השלבים. קנו צעצוע של מנהרה ותנו לגור לעבור דרכו. הציעו כמה שיותר גירויים לגור. ישנם הרבה דברים בבית שניתן להשתמש בהם.

לעולם אל תעודדו את הגור לקפוץ גבוה יותר מכמה סנטימטרים בודדים כיוון שזה עלול לפגוע בעצמותיו. תמרצו אותו לחשוב על ידי החבאת ממתק בארגז מלא עיתונים , או שחקו "באיזה יד זה נמצא" . המטרה שלכם היא לגרום לגור לחשוב כמה שיותר ולהשתמש בחושים שלו בהתערבות שלכם כדי שבתקווה כאשר אתם לא נמצאים הוא יבלה את זמנו בשינה.

לעולם אל תענישו את הגור שלכם.כשם שהוא לומד התנהגות חיובית הוא יכול ללמוד גם התנהגות שלילית. הרימו את ידכם והכו את הגור והוא ילמד שבכל פעם שאתם מרימים את ידכם הוא ירגיש כאב. בפעם הבאה שתרימו את ידכם כדי לומר שלום לחבר גורכם ישתטח מפחד על הרצפה.

עבור כל התנהגות שלילית השתמשו במילה "לא" . היו עקביים בשמירה על קול תקיף וסמכותי. תזמון הוא קריטי. אל תרשו תגובה רשלנית על הגור להבין שאתם מתכוונים למה שאתם אומרים.

כל חבר משפחה צריך להכיר את הפקודות ולהשתמש בהם בהתאם.

בקשר ישיר לתזמון יש גם את נושא הפרס. אם הגור מגיב בצורה נכונה הוא חייב להיות מתוגמל במילת שבח (או צ'ופר). עליו להבין שהמעשים שלו יתנו לו פרס , וככל שהוא ימהר לבצע את הפעולה כך הוא יתוגמל מהר יותר. אילוף מרושל בשלב זה ילמד את הגור שהוא יכול לבצע את הפקודות בזמן שלו ולא מתי שאתם פוקדים עליו.

גור שלו התרועע מספיק עלול להיות כלב מפוחד או כלב שאינו מעוניין בחברת אנשים. אלו כלבים שיסרבו לנסות דברים חדשים ועשויים לפחד מאוד מאנשים זרים , זיקוקים , סירנות וכל רעש ומקום לא מוכר.

ככל שיהיה לגור יותר ביטחון עצמי , כך יהיה מוחו מוכן יותר ללמוד. הכרת הגור לכמה שיותר גירויים כאשר הוא קטן יקצור את פירותיו בהמשך חייו.

הגור לא יכבד את סמכותם מיד. עליכם לזכות בכבוד שלו. עשו זאת בהנאה , סובלנות ומעל הכל עקביות. זה תמיד עובד בטווח הארוך , בעיות הם בלתי נמנעות ,דרך ההתמודדות שלכם היא שהופכת אתכם לבעלים טובים יותר.

שתפו