אילוף גורים - 4 פקודות בסיסיות

Share/Bookmark

פקודות בסיסיות לאילוף גורים וכלבים

 

לגור שלכם יש רצון מובנה לרצות אתכם לכן בגיל צעיר זה נצלו תכונה זו לטובתכם.

עכשיו זה הזמן להנחיל לגור שלכם את הכללים הבסיסים באילוף. שמרו על שעורי האילוף קצרים או שהגור יאבד את הריכוז. חברו את הקולר והרצועה אל הגור כדי שתהיה לכם יותר שליטה עליו במקרה והוא ירצה לברוח לכם קצת כדי לשחק. בנוסף זה מלמד את הגור ששיעור אילוף עומד להתחיל ועליו להתכונן.

שב

 

התחילו בעמידה במרחק כמה צעדים מהגור והראו לו את החטיף בידכם. (אם אינכם משתמשים באוכל באילוף אז הראו לו את הצעצוע האהוב עליו). קראו לכלב אליכם וכשהוא מתקרב העבירו את החטיף למעלה ומעט מעל ראשו. הגור צריך לעקוב אחר החטיף עם ראשו וכשראשו מורם התחילו להניע את החטיף אחורה כלפי הזנב של הגור. תנועה זו תוריד אוטומטית את ישבן הגור לרצפה , אך ייתכן ותצטרכו למצוא תנוחה שתגרום לכך בצורה היעילה ביותר.

ברגע שהישבן של הגור נוגע ברצפה הכריזו את הפקודה "שב" ומיד תנו לו את החטיף. חזרו על הפעולה מספר פעמים עד שהגור יתרגל אליה. תרגלו פקודה זו באופן סדיר לאורך היום עד שהגור ישב לפי פקודה , ללא קבלת חטיף אלא רק עבור שבחים מילוליים וליטופים.

ארצה

 

החזיקו חטיף בידכם. הורידו את ידכם מטה מעט לצד הכלב. ראש הכלב יעקוב אחר ידכם למטה. ברגע שהחזה של הכלב נוגע ברצפה הכריזו " ארצה , כלב טוב ".

תנו לו את החטיף שלו או כל תגמול אחר. חזרו על הפעולה שוב ושוב. עד שבגור שלכם יבין מה אתם רוצים לעשות היו סבלניים כיוון שזו אינה פקודה קלה לכלב והם עשויים לקחת "הפסקות בלבול" כי האינסטינקטים שלו יאמרו לו לעזוב את המשחק. הרשו להם לעזוב אם הם חפצים בכך, אל תתעקשו על שום דבר ,קחו 2 דקות הפסקה וחזרו לאימון כשתרגישו שהגור מוכן לכך.

הכינו חטיף טעים במיוחד אם הוא נשאר במצב ישיבה לפרק זמן מסוים ולטפו אותו מספר פעמים אחר כך עד שהוא קם. כשהוא קם עמדו על הרגלים והתעלמו מהכלב למספר שניות (20 שניות לערך). זה לא עונש , ההתעלמות נועדה ללמד את הכלב שתשומת הלב שלכם בו מותנית בתנוחה בה הוא נמצא. הגור ילמד במהרה ששכיבה במצב ארצה תשיג לו הרבה יותר חטיפים ותשומת לב מאשר כל מעשה אחר , זה יעזור לכם אח"כ ליישם את פקודת " לא לזוז ".

התרגלו להחזיק חטיף בידכם ולסגור אותו באגרוף כך שהגור לא יוכל לקחת אותו. אז היד שלכם צריכה להחליק לעבר כפות רגליו הקדמיות של הגור , אם תתרגלו את זה תוכלו למצוא נקודה בה הגור כמעט נופל לרצפה במהירות. פעולה זו מראה שהכלב חושב בעצמו ולכן יעילה הרבה יותר משיטות אילוף אחרות כמו לחיצה על הישבן של הגור עד שהוא מתיישב כיוון שזו אינה גורמת לגור לחשוב. הימנעו מנגיעה בכלב אם אין בכך צורך בשעת האילוף , פחות מגע יבטיח ביצועים טובים יותר באילוף עתידי.

לא לזוז

 

כאשר הגור שלכם למד לשבת ולשכב , תוכלו ללמד אותו לא לזוז מהתנוחות האלה. משמעות לימוד פקודה זו היא יותר שליטה על הכלב. תחילה תרגלו פקודה זו כאשר הכלב בתנוחת ישיבה.

עמדו לפני הכלב במרחק צעד או שניים והכריזו את הפקודה "לא לזוז" ומיד קחו צעד אחורה. מיד חזרו צעד קדימה ותגמלו את הגור אם הוא לא זז. הטריק הוא לבצע את הצעד קדימה לפני שהגור מספיק לזוז. תוכלו להקל עליו על ידי הושטת היד עם החטיף קדימה בשעת הצעד אחורה , זה יבלבל אותו מעט ויפתח לכם חלון זמן קצר בו תוכלו ללכת אחורה ולחזור.

נסו שוב אבל הפעם קחו שני צעדים אחורה. נסו 3 צעדים או 4 צעדים אחורה. אם הגור מתחיל לעקוב אחריכם , עצרו מיד והתחילו מהתחלה.

שמרו על השעורים קצרים כדי שהגור לא יאבד ריכוז. במהרה תוכלו לעזוב את החדר כשהגור בתנוחת ישבה ולא זז.

שנו מעט את התרגיל על ידי בקשה מהכלב לשכב (פקודת "ארצה") לפני הכרזת הפקודה "לא לזוז". שמרו על גופכם זקוף וישרו מבט אל הגור בשעה שאתם מתרחקים ממנו. אם הוא מחיל לזוז חזרו על התרגיל שוב. הגור ילמד במהרה לבצע "ארצה – לא לזוז" מושלמים.

זכרו שאינכם חייבים להשתמש בפקודות שאנו מתרגלים כאן. האמת שאנו לעיתים נמליץ לא להשתמש בהן כלל. מצאנו ששימוש בשפה זרה בשעת הכרזת פקודה לעיתים יעיל יותר. הסיבה לכך היא שהכלב כמעט ולא שומע את מילת הפקודה מלבד בשעה שאתם פוקדים אותה עליו ולכן יש הבחנה ברורה יותר בין סתם מילה לבין הפקודה עצמה גבר שיחזק את הבנה של הכלב כאשר תפנו אליו.

בוא

 

כאשר הגור ישלוט בפקודת " לא לזוז " תוכלו ללמד אותו את פקודת " בוא ".

התחילו בבקשה מהכלב לשבת. פנו אליו ובקשו ממנו לא לזוז. קחו כמה צעדים אחרוה ובהתלהבות הכריזו " בוא ". אם הגור בא אליכם שבחו אותו ותנו לו חטיף טעים. אם הגור קם ובא אליכם מבלי שקראת לו הכריזו " לא " ואז התעלמו ממנו למשך 20 שניות לפני שאתם מתחילים מחדש , ומחזירים אותו למצב ישיבה. ככל שהגור מתחיל להבין את הפקודה תוכלו להתרחק ממנו יותר לפני הקריאה

היו עקביים ואל תתייאשו. תמיד סיימו שיעור אילוף בנימה חיובית , בקשו מהגור לעשות משהו שהוא יודע כך שיהיה לו קל יותר להרגיש שהוא מרצה אתכם.

אם הגור לא מצליח להבין מה בדיוק אתם רוצים ממנו , משכו אותו בעדינות אליכם בעזרת הרצועה והיראו נלהבים כאילו שאתם ממש נהנים. לעולם אל תמשכו אותו אליכם בצורה פיזית , המשיכה העדינה שאנו מתארים היא הצעה בלבד לכלב ולא משיכה כוחנית , כיוון שזו תגרום לכלב להפסיק לחשוב לבד , ההפך ממה שאנחנו רוצים באמת בשלב זה.

זכרו להיות חיובים באילוף. הכלב שלכם יכול ללמוד התנהגויות רעות מבלי שתבחינו בכך. הרגשות שלכם יעברו לכלב והוא ילמד לא לאהוב את האילוף אם תשדרו לו תחושות רעות.

אילוף צריך תמיד להיות כייפי ומתגמל. אילוף טוב יהיה יקר מפז בהמשך החיים של הכלב ושלכם.

שתפו