דף הבית אילוף התנהגות גורים סוגים טיפול בריאות הכלב  
 

פקודת להושבת הכלב מרחוק

Share/Bookmark

פקודת "שב" מרחוק

 

רעיון זה עשוי לחולל פלאים לכלבים שלא אולפו לציית לפקודות מרחוק. כלבים רבים יציתו לפקודות רק כאשר הם פונים אל בעליהם ובמרחק של פחות מ מטרים ספורים ממנו. זה נגרם כיוון שאנו בדר"כ מאלפים את הכלבים בבית (בחצר סגורה) או עם חטיפים ( גם במקום סגור כדי שהכלב יראה ויקח את החטיף).

מהר מאוד הכלב מורגל לפרמטרים קבועים מלבד הפקודות אשר ניתנות על יד הבעלים. כאשר אנו אומרים "שב" הכלב יבין את הפקודה במלואה אם כל שאר הפרמטרים מוכרים לו כגון אווירה , מיקום , מיקום הבעלים , וכו... כלבים מסוימים רגישים יותר לפרמטרים סביבתיים מאחרים , אבל כל הכלבים ערים להם במידה זו או אחרת. במקרה כזה עם כך , אנו נרצה לשלול את המשתנים הסביבתים המשפיעים על הכלב על מנת שנוכל להושיבו מרחוק.

כאשר אתם מאלפים את כלבכם לבצע פקודות נייחות כגון "שב", "ארצה" ,"עמוד" וכו... נסו לקשור את הרצועה שלו לעמוד, עץ או שולחן. במהלך אילוף הכלב לישיבה בעזרת הקולר או חטיף לימדנו את הכלב כמה דברים שלא התכוונו שילמד. מה שרצינו שילמד הוא לשבת בכל פעם שאנו נותנים את הפקודה "שב".

מה שבעצם לימדנו אותו זה לבוא למרחק של כמה מטרים מאיתנו ולשבת לפנינו בכל פעם שהוא שומע את הפקודה. שימו לב שכאשר נאמר לכלב לשבת על ידי בעליו הוא לעולם לא הולך מאחורי בעליו ויושב מאחוריו. אתם עלולים לחשוב שזה מוזר שאני בכלל מעלה את זה אבל אם הייתם מתגמלים את הכלב שיעשה את הפעולה הזאת הוא היה עושה בדיוק אותה. במקום זאת אנו רוצים לראות את הכלב כדי שנוכל לדעת מתי הוא יושב ולכן אנו תמיד מביטים בו בריכוז בשעה שהוא לפנינו.

הכלב נשאר צמוד אלינו כיוון שיש לנו משהו שהוא רוצה. על ידי קשירה של הכלב לעמוד או עץ אנו מונעים ממנו להתקרב אלינו. זהו השינוי הסביבתי הראשון שאנו יוצרים לכלב בזמן אילוף הפקודה , זה עשוי לבלבל את הכלב ואפילו ליצור מעט חרדה , לכן עליכם לשמור על רוגע ולהיזהר לא לצפות ליותר מידי בפעם הראשונה.

אתם יכולים לבקש מאדם נוסף להחזיק את הרצועה אך זה עלול להביא לבילבול נוסף לכלב ועדיף לקשור את הכלב לחפץ דומם אחר כלשהו כדי לקבע אותו למיקום כלשהו.

בשלב הבא עליכם להישאר מה שיותר קרוב אל הכלב ולפקוד עליו לשבת כפי שאתם נוהגים בד"כ. שלב זה מנסה לחקות את מה שהייתם עושים עד היום במצבים דומים כאשר אילפתם אותו. ההבדל היחיד שיהיה קיים הוא שהרצועה קשורה לחפץ דומם ולא אליכם. עליכם להתעלם לחלוטין מהרצועה על מנת שהכלב יחוש שזה נורמאלי לחלוטין.

כאשר הכלב יושב נהגו אליו כתמיד , תנו לו חטיף וטפיחה על השכם. עכשיו נעו כמה סנטימרטים הרחק ממנו וחזרו על אותה הפקודה כמו בנסיון הקודם. חזרו על הפעולה מספר פעמים במרחק החדש.

אם הכלב מוצא את זה קשה אל תגיבו בשום צורה , פשוט התקרבו אליו שוב ועבדו לאט יותר ובהדרגה , נסו ללכת מרחק קצר יותר למשל. זה תלוי בכלב , אבל רוב האנשים ימצאו שתוך 10 דקות , אם עושים זאת נכון , הם יכולים להושיב את כלבם ממרחק של כמה מטרים טובים. כלבים מסוימים יקלטו מהר יותר מאחרים אבל אין סיבה למהר.

הדבר שצריך לזכור הוא זה : אם תלכו לאט מידי הכלב ישתעמם ויאבד עניין. אם לעומת זאת תנו להתקדם מהר מידי אתם עשויים לבלבל את הכלב וזה עשוי לקחת פי עשר יותר זמן לפני שתוכלו להתחיל שוב. הכי טוב כשאתם מתחילים זה לנסות למצוא את האיזון שגורם לכלב "לעבוד" ו"לחשוב" מבלי להלחיץ אותו מידי.

קל למצוא את האיזון הזה כאשר אתם מכירים את הסימנים שיש לחפש. כאשר אני מצאתי מהם הסימנים האלה עבור הכלב שלי נדהמתי לגלות כמה קל זה ללמד אותו בהשוואה לעבר. אנו נסקור כמה מאמרים המדברים בדיוק על הנושא הזה כיוון שזה הכרחי ללמוד כיצד להכניס את הכלב שלכם למצב למידה אופטימאלי. זהו מצב בו הכלב רוצה לעבוד עבורכם , הוא רוצה לעבוד והוא רגוע ושמח מספיק כדי להתרכז במשימה שלפניו.

אנו רוצים שהכלב יהיה נלהב , ניתן לראות זאת בעיקר על פי העמידה שלו , הזנב והאוזניים. אתם בטח תוכלו לזהות זאת רק מלהסתכל לו בעינים! זה המבט שהוא נותן כאשר אתם מרימים את הרצועה שלו או קערת האוכל שלו. כן אתם מכירים את המבט אליו אני מתכוון!

בנוסף אנו רוצים שהכלב יהיה במתח חיובי , בניגוד למתח שלילי למרות שההבדל בינהם עשוי להיות דק מאוד.

מתח חיובי עשוי להתאפיין בנשימות קלילות , זנב מקשקש אשר מוחזק מעלה ועינים הממוקדות בכם בכל זמן. זה יכול בקלות להפוך למתח שלילי אם תגרמו לכלב לעבוד קשה מידי (מנטלית). הסימנים לכשזה קורה הם נשימות כבדות, פיהוקים, וזנב שאינו מקשקש אשר מוחזק מתחת לבטן. ישנם מספר סימנים נוספים אבל אלו העיקריים שבניהם. אם אתם לומדים את ההתנהגות של כלבכם בשעת אילוף , ושומרים על הסימנים האלו בראש , תלמדו מהר מאוד לפתח אינסטינקטים למידת הלחץ שכלבכם מראה.

אז בכל פעם שהתרחקתם מעט מכלבכם , והוא ישב בזמן מתן הפקודה , אתם מתנהגים אליו בדרך הרגילה. טיפ קטן ממני : הגדילו את החטיף שאתם נותנים ככל שאתם מתרחקים מהכלב. :-)

שתפו

מאמרים מומלצים

  1. פקודות אילוף
  2. בחירת פקודות