פקודת רגלי

Share/Bookmark

כיצד ללמד את כלבכם נימוסי הליכות

 

משיכת הרצועה היא בדרך כלל התלונה הנפוצה ביותר שאנו שומעים מבעלי כלבים חדשים.

לעיתים כלבים בוגרים שאולפו בצורה טובה מאוד למלא פקודות אחרות מתקשים ללכת במצב "רגלי" (מצב בו ראש הכלב נמצא מעט מאחורי העקב של הרגל המובילה שלנו).

בעלי כלבים רבים פונים לשימוש באמצעים כגון קולר ראש וכו.. גם קולר הראש הטוב ביותר עשוי לגרום לפציעה של הכלב או לבריחה שלו אחרי שלעס אותו. סוג האביזר בו תשתמשו אינו חשוב , אביזרים אינם פותרים את הבעיה , וגם אתם לא פותרים אותה אם תחליטו להשתמש בהם.

הבעיה היא שהכלב אינו מציית לפקודה שלכם או למיקום שלכם כמנהיגו. פקודת "רגלי" מלמדת את הכלב ללכת צמוד לעקבכם מבלי לסטות לצדדים. לכלב יהיה הרבה יותר נוח לדעת שהוא עושה את הדבר הנכון בכך שהוא הולך צמוד לעקב בעליו והחיים בכלליות יהיו קלים יותר עם כל כלב אשר מבין את הפקודה הזאת בצורה טובה. רמת הלחץ של הכלב גם היא תרד משמעותית כאשר הוא יבין שהוא לא צריך לקחת את תפקיד המוביל כאשר הוא הולך עם בעליו.

קולר ראש וכלים אחרים יכולים לשמש אתכם בזמן האילוף , אבל אם תפטרו את עצמכם מהבעיה ותעשו שימוש בכלים אלו בצורה קבועה אינה הדרך לפתור את הבעיה , זה ישאיר אתכם אחראים לתאונה בשלב מאוחר יותר. מעל הכול הכלב ידע שאינכם יכולים לשלוט על התנהגותו בנוכחותכם וסמכותכם הטבעית. כלי טוב יותר מקולר הראש יכול להיות רצועת גוף שלמה אשר מאפשרת יותר שליטה ובטיחות לכלב ולבעליו.

בעולם אידיאלי פקודת רגלי צריכה להילמד כבר בשלב הגורות. חמשו את עצמכם בצ'ופרים לכלב וחברו את הקולר והרצועה לכלב. המקום הטוב ביותר להתחיל ללמד את הפקודה הוא בבית. המטרה היא להשאיר את הרצועה חופשית כל הזמן.

בהתחלה הכלב ודאי ימשוך אתכם , וינסה לקחת את ההובלה. אל תגיבו עד שהכלב שקט! נסו לנוע קדימה. אם הכלב מתפרץ קדימה , הסתובבו בצורה מפתיעה ונוע בכיוון אחר כאשר אתם מושכים את תשומת ליבו של הכלב על ידי קריאה אליו או מחיאת כף.

ברגע שהכלב עוקב אחריכם תנו לו מהצ'ופרים שהכנתם קודם והרבה שבחים מילוליים. הטריק הוא לפנות בפתאומיות לפני שהכלב משך את הרצועה ומתח אותה. במקום לתקן את הכלב אחרי שהוא מתח את הרצועה אתם לא נותנים לו אפילו להגיע למצב הזה על ידי סיבוב במקום והליכה לכיוון אחר (נמנעת מהכלב האפשרות ליטול מנהיגות).

התזמון חשוב מאוד כאן. אם לא הצלחתם לתקן אותו בזמן אל תנסו לתקן אותו כלל , זה פשוט לא עובד כיוון שהכלב לא יכול לקשור בין התנהגותכם לבין ההתנהגות שלו כאשר האירוע כבר עבר.

או שתעצרו ואמרו בטון תקיף "לא" , או שתסתובבו לאט כדי להביא את הכלב חזרה לצידכם. אל תזוזו שוב עד שהכלב תחת שליטה. לעולם אל תמשכו בחוזקה את הרצועה.זה נוגד את מה שאתם רוצים להשיג , כל שהכלב לומד לעשות זה למשוך אפילו חזק יותר. משיכת הרצועה גורמת לבלבול ולחץ בעיקר בקרב כלבים צעירים וגם בכלבים בוגרים. אל תניחו שרק בגלל שאנחנו רגילים ללכת על כלבים שקשורים עם רצועה בחברה שלנו אז גם הכלב רגיל לכך. הם לא רגילים לכך. הכלב חייב להיות עדין וסבלני ולאט לאט לקבל את זה , ואז לבטוח בזה , ולבסוף אפילו ליהנות מזה כחלק מהשותפות איתכם.

הכלב צריך להבין שאסור לו למשוך את הרצועה לפני שאתם לוקחים אותו החוצה להליכה. כאשר הכלב מתחיל להיענות לפקודה הוסיפו מכשולים כמו ילדים שמשחקים בקרבת מקום , או שתבקשו מחבר לקפוץ לסביבה. הכלב חייב להיענות לכם תוך התעלמות מהסביבה שלו. זכרו לומר את שמו של הכלב ואת הפקודה "רגלי" כדי שהוא יבין מה מצופה ממנו לעשות. שמרו על שעורי אילוף קצרים ועל נימה חיובית כמו לבקש מהכלב לשבת. זכרו תמיד לסיים את השיעור במשחק קטן וכמה שבחים חיובים כדי שהכלב ירצה לעשות זאת שוב בעתיד.

שיטות אילוף שונות עשויות להתאים לסוגי כלבים שונים. עם כלבים בוגרים , ייתכן שפניה במקום והליכה לכיוון אחר לא תעבוד. הכלב צריך ללמוד מה הם נימוסי הובלה. כל הכלבים הם חטטנים וסקרנים וזה יכול לשמש לכם כיתרון. חמשו עצמכם עם צ'ופרים טעימים. אם אינכם משתמשים בצ'ופרים בזמן האילוף קחו צעצוע חדש. אם תוכלו שמרו על עיני הכלב ממוקדות בכם הגוף יעקוב אחרי הראש בטבעיות. לעולם אל תנסו ללמד את הכלב "רגלי" אם הוא לא מסתכל עליכם תחילה , זהו בזבוז מוחלט של הזמן ולא פייר כלפי הכלב.

התחילו את האילוף היכן שאין הפרעות. חברו את הרצועה ואמרו כקול מעט נרגש , "רגלי". אם הכלב מזנק קדימה או פונה לכיוון אחר אל תגידו כלום. אסור לכם לתקשר עם הכלב באמצעות קול או שפת גוף. אם תעקבו אחר הכלב אתם בעצם אומרים לו שהוא שולט בהליכה. פנו הצידה ולכו. אם הכלב עושה אפילו צעד אחד אליכם תנו לו הרבה שבחים וצ'ופרים. שוב פנו הצידה והמשיכו לשבח את הכלב אם הוא פונה אליכם.

הכלב צריך להבין שאם הוא מושך או עושה את שלו הוא לא יקבל תגובה מכם אבל אם הוא ילך צמוד אליכם הוא יקבל הרבה יחס וצ'ופרים. המצב הטוב ביותר בו תוכלו להיות זה יד מכופפת מעט ורצועה משוחררת לגמרי. אם הכלב יתחיל למשוך קדימה והרצועה תימתח הניעו את ידכם במהירות קדימה כדי ליצור רפיון מסוים ברצועה אז פנו והתחילו ללכת לכיוון אחר כאשר אתם מוחאים כף או קוראים בשמו של הכלב. הכלב ירגיש זעזוע קל ברצועה מבלי שהרצועה נמתחה פיסית ויקשר את מחיאת הכף או הקריאה לשינוי כיוון . אם תהיו טובים בתזמון שלכם הכלב יתפוס את כל האילוף כתרגיל מלהיב ומעניין , הוא יישאר במצב בו הוא אינו יודע למה לצפות מה שישאיר אותו ממוקד בכם המנהיגים שמשנים כיוון תכופות.

התזמון מצדכם הוא קריטי ועשוי לקחת מספר אימונים עד שתצליחו לעשות זאת בצורה הנכונה. כל שעליכם לעשות הוא לשמור על עקביות כאשר אתם לעולם לא נותנים לכלב למשוך אתכם לשום מקום , ושומרים על כך שאתם אף פעם לא צפויים. אם אתם משלימים אם רצועה מתוחה אז צפו שהכלב ילמד ללכת עם רצועה מתוחה. אם תפנו אחורה הכלב יפנה קדימה.

מעל הכול , אל תצפו ליותר מידי מהר מידי.אילוף זה אינו קל לכלב שאינו מכיר נימוסי הליכה כלל. זה בדרך כלל ייקח כמה שבועות עד שהכלב יתפוס את זה בצורה טובה. חלק מהכלבים יבינו את הפקודה מהר יותר מאחרים , לא מדובר כאן בחוסר משמעת אלא רק באופי הכלב שמתגלה וזה התמצית בלהיות בעלים של כלב.

שתפו