בחירת סוג הכלב

מרכיבים בסיסים בבחירת סוג הכלב

 

אז החלטתם שאתם רוצים לצרף חבר חדש למשפחה – החלטת שאתם מעוניינים בכלב חדש. הבנתם מה נדרש מכם על מנת להיות בעלי כלבים אחראים – ואתם מוכנים לנהוג כך.

אתם עכשיו בתהליך בחירת סוג כלב שיתאים לסגנון החיים שלכם, אישיותכם ודרישתכם. זוהי החלטה חשובה וארוכת טווח עבורכם ועבור כל מי שחי עמכם. ישתלם לכם להשקיע עכשיו בחקירת התחום על מנת להגיע להחלטה הנכונה.

כאשר אתם מדמיינים את הכלב איתו תבלו את 15 השנים הבאות עליכם לדעת שסוג הכלב הוא רק אחד מהמרכיבים שצריכים להיכלל בחשבונכם. זהו חלק מהותי מהפזל אותו עליכם להרכיב אך בחירת הגזע הנכון בלבד אינה מבטיחה שתסיימו את התהליך עם "הכלב המושלם". מה שזה כן מבטיח זה כלב שעשוי להתאים לכם ויש לו פוטנציאל להיות כל מה שחלמתם.

המרכיבים הנוספים (יחד עם סוג הכלב) שצריכים להצטרף להחלטה שלכם לגבי בחירת סוג הכלב שילווה אתכם בחייכם הם:

 • מיקום רכישת הכלב – ודאו שאתם קונים את הכלב ממקום עם שם טוב או ממגדל כלבים מוסמך.
 • איזה סוג חברות אתם מקנים לגור.
 • סוג האילוף שתספקו – זה כולל את הפקודות הבסיסיות ("שב", "ארצה" ו"בוא אלי") וכמה פקודות מתקדמות כמו הליכה עם רצועה וכו...

כל הקריטריונים יחד יקבעו את בריאות הכלב , רווחתו אופיו והעדפותיו.

כאשר בוחרים את סוג הכלב זה רעיון טוב לדבר עם אנשים בעלי ניסיון אישי בגידול סוג הכלב בו אתה מעוניין. הווטרינר שלכם , מגדל הכלבים באזוריכם או המאלף הם כולם מקורות מידע יקרי ערך. בנוסף אם תלכו לתערוכות כלבים תוכלו לדבר עם בעלי כלבים כמעט מכל הסוגים. כל אלה יעזרו להבהיר עבורכם את הדילמה בעת בחירת הכלב.

בהמשך הדף תוכלו להמשיך במחקר על סוגי כלבים ולבחון את עצמכם בעזרת הטיפים והשאלות שלנו על סוגי כלבים.

בחירת סוג הכלב – שאלות שעליכם לשאול את עצמכם.

 
 1. איזה גודל של כלב הייתם רוצים ? הגודל כן קובע. אך אין זה אומר בהכרח שכלב גדול צריך חצר גדולה וכלב קטן מתאים יותר למגורים בתוך דירה. כמה סוגי כלבים גדולים כמו ה"דוסיל גריהוס" מותאמים במיוחד לגור בחצרות קטנות.
 2. תוכלו לסבול כלב שמזיל הרבה ריר? כמעט כל סוגי כלבים מזילים ריר במידה כזאת או אחרת אבל חלקם , כמו למשל הגולדן רטריור , הפאג והדלמטיים , הם מכונות ריור רציניות. אם אינכם מוכנים לפנות זמן לאיסוף ריר במשך כמה דקות ביום עדיף לוותר על סוגי כלבים אלו.
 3. האם זה חשוב שהכלב שלכם יהיה טוב עם ילדים? חקרו מעט כדי לגלות אילו סוגי כלבים מסתדרים הכי טוב עם ילדים. ישנם הרבה סוגי כלבים המתאימים למטרה זו.
 4. כמה חשוב שכלבכם יהיה מאולף כמו שצריך? ישנם סוגי כלבים המתאימים יותר למטרות אילוף מאשר אחרים. סוגי כלבים אלו יהיו מוכנים ומסוגלים להשתתף באילוף מתקדם יותר מאשר סוגי כלבים אחרים.
 5. האם כלבכם יגור עם עוד חיות או כלבים? סוגי כלבים רבים לא מתאימים לסביבת מחייה עם ריבוי חיות אחרות , לעומת סוגי כלבים אחרים שיחיו כך בשמחה.
 6. איזה רמות אנרגיה נדרשות מכלבכם? אתה רוצים כלב שיתרווח לצדכם על הספה או אחד שכל הזמן יחזיר את הכדור לרגליכם? במערכת יחסים בין כלב לאדם חשוב שיהיה תאום בין רמות האנרגיה שלכם ושל כלבכם. שימו לב שרמת האנרגיה אינה קשורה בהכרח לסוג הכלב אלא לאופי פרטני של הכלב עצמו.
 7. האם יש לכם מספיק כסף כדי לטפל בכלב? חשבו מעבר לקניה עצמה. יש את עניין האוכל הטיפוח והטיפול הבריאותי. לחלק מסוגי הכלבים הרשימה אף ארוכה מזאת.
 8. אתם רוצים כלב שישמור על עליכם ועל רכושיכם או אחד שפשוט ישמיע את האזעקה ויפעל כצופה בלבד?
 9. ייתכן מאוד שסגנון החיים שלכם , התחייבויותיכם והדרישות שלכם ישתנו מאוד במהלך 12- 15 השנים הבאות. בחירת סוג הכלב היא החלטה ארוכת טווח ומשתלם לצפות מראש שינויים מהותיים העשויים להשפיע על כלבכם.
 10. האם הכלב שלכם יישאר לבד ביית במשך רוב היום? סוגי כלבים רבים (כמו הגולדן רטריור והצ'יוואווה) סובלים מאוד מחרדת ניתוק כאשר הם נשארים לבד משועממים. אם הקרירה שלכם מחייבת אתכם להישאר זמן ארוך מחוץ לבית עליכם לתת משקל רב יותר לעובדה זו – תצטרכו אפילו לשקול מחדש האם אתם באמת רוצים להביא כלב הביתה.
 11. האם האקלים בו אתם חיים יהווה בעיה עבור הכלב שלכם? כלבים שגודלו למטרות מסוימות בחלקים מסוימים בעולם יצאו קושי רב להסתדר באלים בחלק אחר של העולם.
 12. האם סוג הכלב אותו אתם רוצים סובל מבעיות בריאות הקשורות גזע שלו? שוב זוהי רק שאלה של לעשות מחקר קטן ולדבר עם אנשים שיודעים. בעיות בריאותיות נפוצות מקושרות לגזע הכלב הם דיספלסיה, ליקוי בעיצוב (התפתחות לא נורמאלית של רקמה) , בעיות עיניים ובעיות עור.
 13. האם יש לכם מרחב בטוח וגדול מספיק כדי להחזיק בו את כלבכם? רשימת עשה ואל תעשה לשמירה על הבית מגורים.
 14. כמה ואילו אימונים תוכלו לתת לכלבכם על בסיס יומי? זוהי נקודה חשובה! אם אינכם מוכנים לאמן את כלבכם סביר מאוד שהוא ישחרר את האנרגיה שלו בצורה הרסנית. חלק מהכלבים לא דורשים הרבה אימונים והם יעדיפו לשרוץ איתכם על הספה :-).
 15. האם תוכלו למצוא את כלב חלומותיכם באזור מגוריכם? זה לא יעזור אם תתאהבו בסוג כלב מסוים ואז תגלו שאתם לא יכולים למוצא גור כזה באזוריכם.
 16. כמה ניסיון יש לכם עם כלבים? ישנם סוגי כלבים שאינם מומלצים לגידול עבור התנסות ראשונה.
 17. מה הייתה מטרת יצירת גזע הכלב שבחרתם? לסוגי כלבים רבים ישנם עדיין אינסטינקטים ודחפים שהם ירשו מההכלאה שיצרה אותם. לכן אם תרצו למשל לגדל פרחים יפים בגינה עדיף להימנע מהטריירים (הם אוהבים לחפור).
 18. האם אתם סובלים מאלרגיות הקשורות לכלבים? ישנם סוגי כלבים שהם היפו אלרגיים כמו הפודל , בישון פריזה ובדלינגטון טרייר ויש להם סיכוי מופחת ליצור תגובה אלרגית אליהם.

שאלות אלה נועדו לעזור להבהיר ולהכיר את השיקולים הנכונים בתהליך בחירת כלב. אם עניתם עליהן ברצינות תוכלו למקד באופן טוב יותר את בחירתכם.

העבודה הקשה מתחילה ברגע שהכלב החדש נכנס הביתה. אתם תהיו אחראים לעיצוב האישיות שלו , אופן התנהגותו והאם הוא יהיה שמח לגדול בחברת אנשים. כדי ללמוד איך ליצור קשר חזק עם כלבכם אנו ממליצים להמשיך ולקרוא חומר נוסף באתר. תוכלו גם להיעזר במדריך סוגי הכלבים באתר.