דף הבית אילוף התנהגות גורים סוגים טיפול בריאות  
 

כלבים וזמן

Share/Bookmark

האם כלבים מודעים לזמן?

 

נהוג לחשוב שכלבים מבינים את הזמן פחות במובן הכרונולוגי שלו ויותר מתבססים על חוש קצב ביולוגי.

נראה שכלבים יודעים מתי אמור בעליהם לשוב מהעבודה או מתי הילדים חוזרים מבית הספר. כלבים יודעים מתי בעליהם קם בבוקר ומתי הוא הולך לישון או מתי הגיע זמנם לצאת לטיול או ללכת למיטה.

רבים מאינו רוצים להאמין שכלבים אכן מבינים שעון ויש להם מודעות לזמן. כמובן שזה לא נכון.

לכלבים יש זיכרון אסוציאטיבי מצוין. בני אדם הם יצורים המונעים מהרגל ולכן מהלכיהם צפויים מאוד כאשר הם עושים פעולות מסוימות בשעות מסוימות ביום. יש לנו שיגרה , כמעט מבלי שנרגיש בכך אנו מבצעים פעולות מסוימות בשעות מסוימות בכל יום באופן שחוזר על עצמו.

הכלב שלכם מקשר אסוציאטיבית את צלצול השעון המעורר שלכם בבוקר עם זה שאתם הולכים לקום מהמיטה בדקות הקרובות. כלבכם עשוי אפילו לקשר את נטילת המפתח עם כך שאתם יוצאים מהבית ועליו להישאר לבד. אתם יכולים לחשוב שהכלב שלכם יושב במיטה שלו ובוהה אך בעצם הוא בונה מאגר שלם של זיכרונות אסוציאטיביים כאשר הוא צופה בבני האדם מבצעים פעולות מסוימות.

לכל החיות יש "שעון" ביולוגי עמוק במוחם. תאים עמוק במוחו של הכלב מיצרים אנזימים אשר מפורקים בתהליך שעורך קרוב ל-24 שעות . לבני אדם גם יש את אותו ה"שעון" מה שגורם לגופנו לתפקד בצורה שונה בפרקים שונים של היום כמו יום ולילה. השעון הזה אומר לכלב מתי הגיעה השעה ללכת לישון. בניגוד לבני אדם ה"שעון" של כלבים גמיש מאוד ובגלל זה, גם אם הם בשינה עמוקה , הם קופצים מוכנים כאשר הם שומעים את רעש הרצועה שלהם. השמיעו את אותו הרעש באמצע הלילה והכלב יגיב אך בהרבה פחות חיות ומהירות.

כלבים בהחלט לא יכולים להביט בשעון היד שלהם ולומר שהגיעה שעת ארוחת הערב, אבל תוכלו להיות בטוחים שהם יהיו מוכנים מיד כשתרימו את קערת האוכל שלהם.

כמובן שהרבה מהאותות שגורמים לנו לחשוב שלכלבים יש מודעות לזמן הם פשוט קולות וריחות. הכלב שלכם עשוי לשמוע אתכם מסתובבים במיטה למרות שאתם חושבים שזה כמעט בלתי אפשרי. כלבים מאוד מחוברים לסביבה שלהם ומערכת החושים שלהם חדה מאוד, וכך הם לומדים לקשר בין כל רעש קטן המתרחש בשעה קבועה ביום לפעילות המתרחשת לאחריו , מה שעשוי להיראות לבעלי כלבים כאילו הכלב יודע לקרוא שעון , אך זה פשוט לא נכון.

שתפו

מאמרים מומלצים

  1. חשיבת הכלב