נשיכות גורים

Share/Bookmark

כלים בסיסים לטיפול בנשיכות גורים

 

כשגורים נושכים את יד בעליהם , יכולות להיות לכך מספר סיבות. לכן מאמר זה הוא רק מדריך בסיסי וכללי לגורמים השונים שיכולים לעמוד מאחורי תופעה זו. בנוסף תוכלו למצוא כאן כמה פתרונות מעשיים.

במהלך השנים שמענו מבעלי גורים שונים שבעיות הנשיכה שלהם הם כבר בעיה רצינית מאוד. מידת הרצינות נעה בין סימון עם השיניים על ידם של הבעלים (בקושי מגע אמיתי) לבין פגיעה חמורה המסתיימת בפציעה של ממש.

גורים נושכים גורים אחרים שנמצאים בקרבתם , אנשים רואים זאת ומוצאים בכך הצדקה להמשיך לתת לזה לקרות , או פשוט להתעלם מכך. אל תמעיטו בחשיבות הבעיה שיכולה להיווצר בגלל התנהגות זו אם לא תטופל כמו שצריך.

כשגורים נושכים את חבריהם הגורים, הם לומדים את האינסטינקטים הבסיסים של הבחירה הטבעית וגם את התנהגות הטרף. הם בעצם מתרגלים את האינסטינקט המרכזי שלהם , הנשיכה , ובהיותם עושים את זה הם לומדים כמה הם חזקים , כמה הנשיכה שלהם יכולה לתת להם יתרון על חבריהם הגורים ואיך להילחם בעזרת הפה כדי להבריח חיה או כלב אחר.

יש לזכור תמיד כי לא משנה עד כמה אתם אוהבים את הגור שלכם ונהנים מיצר המשחקיות שלו , אתם לא חברים בלהקת הגורים שלו , ואסור לכם לאפשר לו להתנהג אליכם כך. אנו מאמינים כי מותר למכור גורים בגיל מוקדם מידי ולנתק אותם בטרם עת מסביבת אחיהם ואימם. גורים שמנותקים בגיל מאוחר יותר מ 12 שבעותו צפויים לסבול הרבה פחות מבעיות אלה מאשר גורים שנותקו בגיל צעיר יותר.

כאשר גור בן 8 שבועות עוזב את סביבת הגדול שלו , העולם נתפס עבורו כמקום גדול מאוד שצריך ללמוד במהירות. הדבר הראשון שגור צריך להבין הוא סוג האנשים איתם הוא חי. הגור חייב להבין את מקומו , ואם הוא לא מבין הוא ישחק ויבחן כל חוק או מגבלה שתציבו לו כדי לחקור כמה שיותר את הסביבה שלו ובעיקר אתכם.

לאחר שדברים אלו נאמרו , איננו רוצים לתת את הרושם שגור כלבים נושך הוא גור שבוחן את אתכם שצריך להעמידו במקומו, זה רחוק ממה שהתכוונו . להיפך , אנו מאמינים שגורים צריכים טיפוח ולא לקבל מכה ברגע הראשון שבו הם מגלים סימן להתנהגות אסורה. אין זה אומר שאינכם מתמודדים עם המצב , אתם מתמודדים עם המצב עם ההבנה של הסיבות לפעולות הכלב.

להתמודד עם גור נושך בעזרת עצבנות וכעס לא תפתור את הבעיה ושנית תיצור בעיות בטחון ואמון בנכם לבין הגור. וכאשר הכלב כבר לא בוטח בכם הוא נעשה עצבני יותר. כלבים עצבניים הם בדרך כלל הכלבים התוקפניים ביותר בכל מדינה. כלבים אימתניים וקטלניים לא קיימים במספרים שהעיתונות הייתה רוצה שתאמניו שהם קיימים. במקום זה קיימים כמויות גדולות של כלבים שאין להם את הביטחון לא לנשוך , ואין להם את הביטחון לסמוך על סביבתם כדי לא לחוש מאוימים.

גורים שנושכים את בעליהם בד"כ מנסים לשחק , ובכמה מקרים נדירים בהחלט הם בעצם מנסים לקרוא תיגר על בעליהם. אם זאת , לא משנה מהם הסיבות כל בגורים מגיבים אותו הדבר לחוק הבא "אם זה מחזיר את התגובה שאני אוהב אני אעשה את זה שוב". דרך אגב האמרה ההפוכה אינה נכונה. גם האמרה הבאה אינה נכונה "אם אומר לכלב שלי להפסיק הוא יפסיק כיוון שאינו אוהב שאומרים לו את זה" כלב צעיר אינו מבין מה זה "תפסיק" כמו שאנו מפרשים זאת , לכן יש הרבה סיכויים שהוא יחזור על הפעולה שוב.

בנוסף אם תרימו את קולכם או תשדרו לחץ ועצבנות כאשר הגור נושך אתכם סביר להניח שגם לכלב יעלה רף העצבנות והתסכול עובדה שלא תעזור לכם להרגיע אותו ולגרום לו להפסיק להשתמש בפה שלו כדי לצבוט אתכם.

אם הגור נושך אתכם עליכם לעשות כל מה שאתם חושבים שהכלב הכי לא ירצה שתעשו. אם הוא נושך כדי לקבל אוכל מידכם , פשוט אל תתנו לו את האוכל ומנעו ממנו אוכל נוסף לפרק זמן ארוך יותר מאשר אם לא היה נושך. אם הגור נושך אתכם בשביל לשחק , אז הראו לו שאינכם נהנים מכך בהתנהגותכם , היו רגועים ושקטים ועזבו את הגור לבדו מיד. אם הגור נושך אתכם כדי לזכות בצומת לב אל תתייחסו אליו , אל תסתכלו עליו אפילו , פשוט המשיכו להסתכל לכיוון אחר המשיכו ללכת וסגרו את הדלת מאחריכם.

נסו להבין את מחשבותיו כל הכלב , נסו להבין מה מניע אותו ומה מטרת הנשיכות שלו. ייתכן שבכל פעם שהגור מתחיל יצור מגע עם השיניים על ידכם אתם מלטפים את הבטן שלו. ייתכן שאפילו לא תשימו לב לכך לכן היו ערניים לגבי מעשיכם. ייתכן שקראתם איפה שהוא שכאשר הגור נושך אתכם עליכם למקד אותו בנשיכה של עצם או צעצוע אחר , מה שהגור מבין מכך הוא שבכל פעם שהוא נושך אתכם הוא יקבל עצם או צעצוע.

חשבו במונחים פשוטים , זה לא צריך להיות קשה להערים על כלב שאינו קרוב אפילו לבגרות מלאה. היו חכמים , מחושבים והגיוניים. למה הגור נושך אתכם? איזה שיגרה הוא למד? איזה תגובה שלכם גרמה לו ליהנות מהתוצאה שבנשיכה שלו. אפילו בעלים שצועק , צורח ובוכה בעצם מתגמל את הגור על נשיכתו. אז גלו מה הכלב הכי לא היה רוצה ועשו זאת מיד עם הנשיכה.

עם בוא הזמן תוכלו להבחין בסימנים מוקדמים לפני שהכלב ירצה לנשוך אתכם. אם זה צעצוע מסוים הסירו אותו לגמרי , אם זה דרך ליטוף מסוימת הפסיקו אותה , במקום זאת עמדו והתכופפו כדי ללטף את גורכם עד שההתנהגות הזאת תחלוף לגמרי. חפשו סימנים מקדימים והנדסו דרך להוציא את גורכם מהמעגל ההרסני הזה.

אם יש לכם מקרה רציני יותר של נשיכות גורים , עליכם להתייחס לכך מיידית , ואם אתם לא יכולים עליכם לחפש עזרה מקצועית. אין זמן לבזבז עם התנהגות כזאת , היא לא תעלם עם הזמן , היא תלך ותחמיר אלא אם תלמדו את עצמכם או בעזרת מאלף מה בדיוק עליכם לעשות עם הגור כך שיחשוב שנית על מעשיו. לגור שלכם מגיע כל הזדמנות לחיות חיים שמחים ומאוזנים , לכן אתם עושים לשניכם טובה על ידי טיפול בבעיה ללא דיחוי .

שתפו