בורדר קולי

סוג כלב בורדר קולי

 

מידע שימושי : לכלב מסוג בורדר קולי בשם "ריקו" יש אוצר מילים הגדול מ-200 מילים והוא הוכיח שהוא יכול לזכור שמות של חפצים במשך שבועות.

שמות נוספים : : " כלב הרועה" , "כלב רועים" .

מקור : בריטניה.

מטרת הגידול : רעיית עדרי בקשר וכבשים.

גובה : נקבה 51 ס"מ – 53 ס"מ , זכר 53 ס"מ – 55 ס"מ.

משקל : נקבה 15 ק"ג – 19 ק"ג , זכר 16 ק"ג – 20 ק"ג.

תוחלת חיים : 15 – 12 שנים.

צרכים גופניים :הבורדר קולי צריך הרבה פעילות גופנית , אך אל תטעו לחשוב שפעילות גופנית לבדה תעייף סוג כלבים אלה. הבורדר קולי צריך התעמלות למוח לא פחות מהתעמלות לרגלים המהירות שלו. אלה כלבים אינטליגנטים במיוחד שחייבים תמריצים מחשבתיים כדי לא להשתעמם ולקבל דיכאון. הרבה בעלי בורדר קולי שומרים עליהם בכושר על ידי השתתפות בתחרויות זריזות , זריקת כדור ומשמעת. הבורדר קולי אינו סוג הכלב שיעסיק את עצמו בחצר האחורית ללא קץ. אם תכללו אילוף משמעת , משחקי מחשבה , ואתגרים גופניים בהליכה שלכם הבורדר קולי שלכם ישגשג וישרת אתכם באופן מדהים באמת..

צרכי האכלה : גורי בורדר קולי צריכים לקבל מזון בצורה נכונה ומאוזנת וללא תוספים למיניהם. דיאטה לא מספקת כגור תסתיים בבעיות בריאות בבגרות. הם יכולים להפוך לגרגרנים במיוחד אם נותנים להם יותר מידי צ'ופרים במהלך הגדילה בין הגילאים 16 שבועות ל-10 חודשים. כיוון שהם גזע אינטליגנטי מאוד כל צ'ופר שינתן על בסיס קבוע לא ישכח ויכול לגרום לכלב לצפות לשבת עמכם בשולחן כל יום לארוחת ערב.

בעיות בריאותיות : הבורדר קולי בריא בצורה יוצאת מהכלל. דווחו על מיקרי אפילפסיה וחירשות (כבדות שמעיה) אך אלא מיקרים בודדים.

תאור גופני : הבורדר קולי הוא כלב בגודל בינוני שמציג זריזות וחן המשולבים עם אינטליגנציה גבוהה. יש להם גולגולת רחבה עם סיום בולט. הפה ארוך ומתחדד והאף עצמו בצע שחור. הזנב ארוך ומוחזק נמוך , לעיתים עולה למעלה בזמן אימון אך לעולם לא מעל הגב. הפרווה מגיעה עם הרבה צבעים ובאורכים שונים. הצבע היחיד שאינו בורדר קולי אמיתי הוא לבן לגמרי , לבן לעולם לא יהיה הצבע השולט אצל בורדר קולי גזעי. לקולי יש מה שנקרא "עיניים מהפנטות" וניתן לראות אותם נועצים מבט אמיץ כאשר בעבודת רעיה בשעת קיבוץ העדר. הבעת הפנים של הבורדר קולי היא בד"כ ערנית וחכמה. אלה כלבים חזקים וגופם מוכיח זאת. יש להם כתפיים ועגן חזקים במיוחד.

תקציר על סוג כלב זה

 

הבורדר קולי התפתחו מכלבי עבודה של חוות.

כלבים אלו מלאים באנרגיה. הם אוהבים במיוחד לשחק עם ילדים ויכולים להיות שובבים לא קטנים ומשעשעים באותה המידה.

כלבים אלו עובדים עם בני אדם גם בתחומים אחרים כגון חילוץ והצלה בשדות תעופה ובמגרשי גולף. זהו סוג הכלבים הטוב ביותר במשחקי ספורט כלביים למיניהן.

הבורדר קולי כל כך חכמים שהם יכולים לזכור מספר עצום של פקודות ולבצע אותן בדייקנות ונינוחות. הם מאוד פעילים ורוחשים המון חיבה ורצון עז לרצות את בעליהם.

הבורדר קולי הם מכורים לעבודה אמיתיים , יש להם דחף עז ביותר ללמוד. הם רגישים בשמיעתם וראייתם ויכולים לסבול מעצבנות ומתחים אם מתייחסים אליהם בנוקשות יתרה.

הבורדר קולי אינו אידיאלי למי שאין לו זמן לצרכים הגופניים שסוג כלב זה דורש.

בעל כלבים פוטנציאלי צריך לבחון היטב את סגנון חייו ולחקור את סוג כלבים זה לפרטים לפני שהוא בוחר סוג כלב כמו הבורדר קולי.

הבורדר קולי מוצאים עצמם יותר מכל סוגי הכלבים האחרים בבתי מחסה לכלבים. זה אומר הרבה על סגנון החיים המודרני וכמה הוא יכול לא לתת מספיק מרחב מחייה לסוג כלבים אלו. זה גם מוכיח כמה ידע חסר לציבור הכללי לפני אימוץ כלב מסוג הבורדר קויל אשר לעיתים בוחרים בהם מבלי להבין את טבעו האמיתי של כלב זה.